Les Misérables – index mizérie je pravděpodobně nejvyšší za posledních 12 let

Česká republika má pravděpodobně nejvyšší index mizérie od krize v roce 2009. Index mizérie neboli tzv. index bídy, je prostým součtem dvou makroekonomických hodnot, míry inflace a nezaměstnanosti. Jedná se o kombinaci rostoucích cen a počtu lidí bez práce. Vysoké ceny dopadnou nejen na nezaměstnané, ale i na lidi s příjmy. Zaměstnanci navíc budou mít hlouběji do kapsy, protože reálná mzda půjde s velkou pravděpodobností dolů.

Vláda a ČNB se „postaraly“ o vysokou inflaci a zdánlivě nízkou nezaměstnanost. Tato kombinace znamená, že index mizérie měl v září oficiální hodnotu 7 bodů. (inflace = 3,2 %, nezaměstnanost = 3,8 %). S příchodem ledna však ceny výrazně neklesnou a budou se nadále pohybovat v blízkosti 3 %. Nezaměstnanost se však stane reálnou a ta se ve skutečnosti může nyní pohybovat kolem 8 %. Index mizérie může tedy převyšovat 11 bodů, což je od krize v roce 2009 nejvyšší číslo. Zatím nejhůře na tom byla česká ekonomika v únoru 2012, kdy index mizérie dosahoval 10,9 bodu. Tento smutný rekord jsme pravděpodobně už nyní překonali, ale reálně ho uvidíme až začátkem roku 2021.  

Česká národní banka v první polovině letošního roku horečně snižovala klíčovou 2T REPO sazbu. Ta se nyní nachází na hranici 0,25 %. ČNB při svých rozhodnutích tehdy vycházela z toho, že pokles ekonomiky bude masivní a levnějšími penězi chtěla podpořit rychlejší zotavení. Inflace nyní převyšuje 3% hladinu, což znamená, že ceny v ekonomice rostou výrazně rychleji, než to ČNB předpokládala. Vyšší sazby by inflaci držely na uzdě.

Vláda přišla s podpůrnými programy na ochranu zaměstnanosti prostřednictvím dotací pro soukromý sektor. Efekt je tedy takový, že český stát nyní de facto zaměstnává pracovní sílu v privátní sféře. Jakmile dotace pro podniky ustanou, firmy se začnou zbavovat zaměstnanců ve velkém, což povede ke skokovému nárůstu počtu lidí bez práce. Nyní lze tedy jednoznačně říct, že stávající míra nezaměstnanosti na hranici zářijových 3,8 % je uměle držena na nízké úrovni.

V průběhu příštího roku půjdou ceny v ekonomice pomalu dolů a budou směřovat k 2% hranici. Pokud nepřijdou velké problémy u našich zahraničních obchodních partnerů, míra nezaměstnanosti klesne a doba Bídníků v ČR pomine.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.