Lednové maloobchodní tržby nad očekávání

Český statistický úřad zveřejnil výsledek lednových maloobchodních tržeb. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní oproti prosinci 2018 tržby meziměsíčně vzrostly o 0,5 % a meziročně se zvýšily o 4,7 %, čekal se růst o 4,1 %.

Výrazný vliv na celkový růst tržeb maloobchodníků měly prodeje zboží přes internetové obchody a zásilkové služby (růst o 18,6 %) a silným růstem se tentokrát prezentovaly i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, kde se tržby zvýšily o 22,9 %. Prodeje v prodejnách počítačového a komunikačního zařízení vzrostly o 5,1 % a v prodejnách s obuví a oděvy pak o 6,6 %. Výrazný meziroční pokles tržeb o 5,7 % zaznamenali prodejci automobilů. Tržby z oprav motorových vozidel se snížily o 3,0 %. Pokles tržeb o 3,0 % pocítili maloobchodníci ve specializovaných prodejnách potravin.

I pro následující měsíce očekáváme růst maloobchodních tržeb z důvodu rekordně nízké míry nezaměstnanosti a dalšího růstu příjmů. I pro letošní rok očekáváme, že spotřeba domácností silně potáhne tuzemské hospodářství.

Pro automobilový segment očekáváme stabilizaci. V EU se pokles registrací nových vozidel již zastavil a jejich počet naopak začal opět růst.

 

 

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.