Květnový maloobchod zklamal jen na první pohled

Květnové statistiky z maloobchodu tentokrát zklamaly. Po silném dubnovém růstu v květnu tržby maloobchodu (bez aut) vzrostly pouze o 2,7 %, trh očekával růst kolem 5 %. Po započtení automobilového segmentu aut pak růst tržeb činil meziročně pouze 2,3 %. To nebylo ani tak špatným prodejem automobilů (ty vzrostly o 3,1 %), ale tržby za opravy meziročně poklesly o 5 %.

Nejvíce dále rostou prodeje nepotravinářského zboží (+ 5,6 %) a stále rychlý růst (téměř 20 %) si udržují prodeje přes internet.

Oproti dubnu je růst citelně nižší, ale tam byla čísla ovlivněna velikonočními svátky. Prodeje nepotravinářského zboží stále rostou slušným tempem, nezklamaly ani prodeje automobilů. Pokles jsme viděli u prodejů pohonných hmot a oblečení, což mohlo být způsobeno letošním pozdějším příchodem teplejších dnů. Na druhý pohled tak ani dnešní čísla nejsou velkým zklamáním.  Obchodníci i nadále mohou těžit z rostoucích mezd spotřebitelů a nízké nezaměstnanosti, na druhé straně ale již lze pozorovat i pokles spotřebitelské důvěry, což směruje část rostoucích mezd spíše do úspor, než do spotřeby.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.