Květnová průmyslová produkce ČR příjemně překvapila

Tuzemská květnová průmyslová produkce vzrostla v meziročním vyjádření o 3,3 %, očekával se růst pouze o 1,0 %. Po očištění o sezonní vlivy si pak v meziměsíčním vyjádření oproti dubnu připsala nárůst o 1,1 %.

K meziročnímu dobrému výsledku růstem o 6,9 % přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů. Vzrostla i výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (+6,1 %) a výroba  pryžových a plastových výrobků (+13,1 %). Naopak meziročním poklesem se tentokrát prezentovalo odvětví výroby nápojů (-12,4 %),  výroba strojů a zařízení (-2,4 %) či těžba a dobývání (-6,1 %).

Hodnota nových zakázek v květnu meziročně vzrostla o 4,1 %, když zakázky ze zahraničí vzrostly o 3,9 % a z tuzemska o 4,3 %.

Pro další měsíce příliš nepočítáme s tak vysokými přírůstky průmyslové výroby. Důvodem jsou především vyčerpané kapacity domácího trhu práce, stále plně neodvrácená hrozba obchodních válek, nejistá podoba Brexitu a také stále rostoucí srovnávací základna.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.