Kurz koruny letos dárky ze zahraničí prodraží

Český spotřebitel má před sebou dilema, jaké dosud neměl. Na jedné straně si je možné objednat dárky přímo ze zahraničí a vyhnout se tak inflaci, která se nyní pohybuje kolem 3 % a navíc chytře ušetřit podstatné peníze na směnném kurzu, nebo podpořit českou ekonomiku pořízením dárků v ČR a to konkrétně zakoupením českých výrobků.

Přestože se aktuální čísla šíření C19 lepší, letošní Vánoce se určitě ve větší míře přesunou na internet. Klasické nakupování v kamenných obchodech si letos leckdo odpustí a důvod nemusí být ryze zdravotní.

Když dárky ze zahraničí, tak odkud?

Většina dárků, které Češi tradičně objednávají přímo ze zahraničí, jsou za eura nebo dolary. V takovém případě není možné opomenout směnný kurz a je třeba se chovat racionálně. Koruna proti euru meziročně oslabila o více než 3,5 %, takže dárky, které zaplatíme v eurech, se nám oproti loňskému roku prodraží. Ještě hůře jsou na tom dárky objednané ze Švýcarska. Koruna proti franku oslabila o téměř 5,5 %.

Další tradiční měnou, ve které si lze objednat vánoční dárky je americký dolar. Zde už je situace lepší, protože koruna meziročně posílila o 3,2 %. Dárky nás tedy vyjdou levněji, než loni. Pokud pojedeme na nákupy do Polska, nebo si objednáme zboží za zloté, ušetříme 1,3 %. Oproti loňskému roku se kurz koruny prakticky vůbec nezměnil k britské libře.

V ČR je draho

Průměrné letošní zvýšení cen oproti loňskému roku je zatím daleko přes 3 %. V říjnu vzrostly meziročně ceny o 2,9 %. Velká část tohoto zdražení jde na vrub právě nepříznivému kurzu koruny k euru. Oslabení domácí měny vytváří tlak na dovozce a ti jsou nuceni zdražovat. Naopak výhodněji by si měly stát dárky dovezené z Ruska nebo Turecka. Koruna k rublu posílila meziročně o téměř 19 %. Ještě větší meziroční úspora čeká při nákupu dárků z Turecka. Tamní lira má za sebou tragický rok, kdy ke koruně oslabila o více než 33 %.  

Jak z toho ven?

Koruna je oproti loňskému roku slabá, kupovat zboží dovezené z Ruska nebo Turecka nemusí být každému po chuti, ale domácí inflace je příliš vysoká. Co tedy dělat? V dnešní době, zdá se, je nejlepší variantou do kurzového rizika vůbec nevstupovat a ze zahraničí nic neobjednávat. Dále je možné vyhnout se zahraničnímu zboží z dovozu, které je letos dražší také právě z důvodu slabší koruny. Jedinou zaručenou jistotou je nakupovat české produkty. Soustředit se na to, že zboží bylo vyrobeno v ČR. Dalším velmi pozitivním efektem je podpora domácí ekonomiky, českých firem a výrobců. Pokud se letošní Vánoce ponesou v duchu patriotismu, může to podpořit domácí firmy mnohem víc, než jakákoli vládní podpora.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.