Koruna vůči zlotému není daleko od historického maxima

Česká koruna se v posledních dnech dostává na více než devítiletá maxima vůči polskému zlotému. Ten klesá a dnes se pohybujeme na hranici 5,65 PLNCZK. Na této úrovni jsme byli naposledy začátkem listopadu 2011. Vůbec nesilnější byla koruna proti zlotému 23. září 2011, tehdy se zlotý dal pořídit za 5,51 PLNCZK.

Polský zlotý reaguje na opětovné zavedení tvrdého lockdownu po té, co se Poláci měsíc těšili z uvolněných podmínek. V únoru se nestačili ani nadechnout a v březnu přichází další zpřísnění. Posilující koruna není dobrou zprávou pro české exportéry. Ti za vyvezené zboží inkasují zloté, za které dostanou méně českých korun vlivem horšího kurzu.

Polsko tradičně patří mezi naše nejdůležitější obchodní partnery. V loňském roce mu náležela třetí příčka v objemu vývozu i dovozu. Export k našim severním sousedům loni činil téměř 277 mld. korun a import necelých 310,5 mld. korun. Oběma směry nejvíce putuje zboží spojené s automobilovým průmyslem, v případě vývozu do Polska stojí ještě za zmínku export telefonních zařízení.

Další posilování české koruny je s velkým otazníkem. Přestože v ČR očkování běží, jeho tempo je jedno z nejpomalejších. Tvrdý lockdown a nelichotivá čísla šíření C19 nebudí velkou důvěru trhů. ČNB navíc připouští zvýšení sazeb až ve druhé polovině roku, ale jen za předpokladu, že půjde vše dobře a inflační tlaky tomu budou odpovídat. Je dokonce možné, že česká koruna dokáže inflaci zkrotit sama a utažení měnových podmínek ze strany centrální banky přijde až v následujícím roce. To by posílení koruny ještě více oddálilo.    

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.