Koruna už má druhou vlnu C19 za sebou

Česká koruna v posledních týdnech posiluje. Hodnota Citfindexu se dostává na úrovně, na kterých byla domácí měna před druhou vlnou C19, tedy začátkem září a v posledních dnech atakuje dokonce hranici 24,50 CZK.

Přestože koruna posiluje, stále není na hodnotách ze začátku letošního roku, kdy se Citfindex nacházel poblíž 24 korunové hranice. 1) Riziko spojené s nejistotou toho, jak budou čísla C19 v ČR vypadat za několik týdnů je jedním z důvodů, které brání koruně více posílit. 2) Dalším je velká otázka dopadu restriktivních opatření na ekonomiku a její tempo. 3) Nelze opomenout ani výrazně deficitní schodek státního rozpočtu na tento a příští rok. Ve vztahu k zadlužení ČR se stále ještě neděje nic dramatického, ale velmi negativní trend může způsobit hluboké problémy do budoucna, kdy mohou vzrůst náklady na obsluhu dluhu. 4) V neposlední řadě to je nízké úročení české koruny (0,25 %), což nečiní domácí měnu příliš atraktivní. V době nejistoty se investoři spíše soustředí na jiná aktiva, jako jsou akcie, drahé kovy či bezpečnější měny.

Citfindex udává souhrnný kurz české koruny vůči pěti hlavním světovým měnám najednou. Pokud bychom se podívali odděleně na kurz k euru nebo k dolaru zjistíme, že směr pohybu nemusí být vždy stejný. Naproti tomu teoretický kurz Citfindex dobře výkyvy vyhlazuje a poukazuje na trend koruny.

Index společnosti Citfin ukazuje, zda česká koruna posiluje, nebo slábne proti pěti hlavním světovým měnám dohromady. Pohyb tohoto teoretického kurzu dobře ukazuje na slábnoucí, nebo rostoucí trend domácí měny. Citfindex říká, jak by vypadal kurz koruny, kdyby její protiváhou byly měny EUR, USD, PLN, GBP, CHF najednou.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.