Koruna smazala 80 % ztrát způsobené koronavirem

Citfindex je nyní na 24,50 CZK. Zatímco před koronavirem, tedy na přelomu února a března se Citfindex pohyboval kolem 24 korunové hranice, během března vystoupal až k 26,50 CZK, kde se držel prakticky až do poloviny května. Následovalo posilování koruny, které trvá až do teď.

Od března česká koruna nejvíce posílila vůči americkému dolaru, a sice o 14,7 %. Naopak nejméně se jí dařilo ke zlotému, ke kterému si připsala jen 2,3 %. Vůči všem sledovaným měnám si souhrnně koruna připsala 7,5 %.

Do konce roku počítáme s postupným posilováním koruny vůči hlavním měnám. Průběžně sice mohou přijít částečné korekce, ale trendově se teoretický souhrnný kurz koruny nejspíš dostane na předkoronavirové hodnoty ještě letos. Hlavní roli bude hrát averze k riziku, rychlost oživení spotřebitelské poptávky u našich obchodních partnerů, zejména v Německu, výsledek prezidentských voleb v USA a závěr z jednání EU vs. Velká Británie a jejich společná obchodní dohoda po BREXITu.

Index společnosti Citfin ukazuje, zda česká koruna posiluje, nebo slábne proti pěti hlavním světovým měnám dohromady. Pohyb tohoto teoretického kurzu dobře ukazuje na slábnoucí, nebo rostoucí trend domácí měny. Citfindex říká, jak by vypadal kurz koruny, kdyby její protiváhou byly měny EUR, USD, PLN, GBP, CHF najednou.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.