Koruna překonala koronavirus jen z 50 %

Česká koruna vůči hlavním měnám souhrnně neustále posiluje. Citfindex je v meziměsíčním vyjádření přesně v polovině cesty na před koronavirové hodnoty. Meziročně je za červenec na 103,22 %.

Před koronavirem, tedy v prvních dvou měsících letošního roku, se Citfindex držel úrovně 23,85 CZK. Následovalo robustní oslabení české koruny souhrnně vůči hlavním měnám a pád indexu až na dubnovou teoretickou hodnotu 25,94 CZK. V červenci se po čtyřech měsících vrátil pod 24,90 CZK. Stále však domácí měna nezískala ztráty zpět a ušla zatím jen polovinu cesty.

Jakmile se česká koruna bude pohybovat souhrnně pod 24 korunovou hranicí, můžeme říct, že se plně zotavila z koronaviru.

Rychlejšímu posilování domácí měny brání nízké sazby nastavené ČNB, a sice zlepšující se, ale stále nepřesvědčivé ekonomické výsledky. Ty se významněji zlepší, pokud se obnoví zahraniční poptávka.  

Index společnosti Citfin ukazuje, zda česká koruna posiluje, nebo slábne proti pěti hlavním světovým měnám dohromady. Pohyb tohoto teoretického kurzu dobře ukazuje na slábnoucí, nebo rostoucí trend domácí měny. Citfindex říká, jak by vypadal kurz koruny, kdyby její protiváhou byly měny EUR, USD, PLN, GBP, CHF najednou.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.