Koruna po dnešních datech posiluje na nový rekord

Dnešní ráno přináší řadu důležitých informací z domácí ekonomiky.

ČSÚ zveřejnil první odhad vývoje české ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku. Podle něj vzrostla česká ekonomika ve 4. čtvrtletí o 0,2 % a meziročně o 1,7 %. V závěru roku byl růst tažen především spotřebou domácností. Na straně nabídky se pak dařilo především ve službách a stavebnictví. Za celý loňský rok vzrostla ekonomika o 2,4 %.

ČSÚ dnes zveřejnil i data lednové inflace. Ta meziročně zrychlila o 3,6 %, oproti prosinci vzrostly ceny o 1,5 %, což je nad očekáváním trhu. Meziměsíční růst byl ovlivněn hlavně potravinami a alkoholickými nápoji, ale také vyšší cenou elektřiny, nájemného, vodného a stočného. V případě alkoholu se projevilo navýšení spotřební daně a ceny tak vzrostly o 4,5 %. Leden tradičně také znamená nárůst cen dovolených téměř o 10 %.

Meziroční růst cen o 3,6 % je i nadále ovlivněn hlavně vyššími cenami v oblasti bydlení a potravin.

Zrychlení inflace tak ospravedlňuje zvýšení sazeb ČNB z minulého týdne. Dnešní čísla ale nicméně nepovedou ČNB k další akci, čeká nás období stability sazeb. S dnešními čísly však klesá pravděpodobnost jejich snížení na podzim, jak ukazuje poslední model ČNB.

Koruna reaguje na dnešní čísla posílením pod hladinu 24,80 EURCZK.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.