Kam letos na Valentýna?

Zůstat na Valentýna v ČR je jednou z možností, druhou je vyrazit za romantikou někam do zahraničí? Jaká země se letos nejvíce vyplatí z pohledu kurzu české koruny? A jak vypadaly poslední roky?

Na jednu stranu mnohými zatracovaný, jako svátek, který je přivlečený ze zahraničí a tedy cizí. Na druhou stranu se jedná o den, kdy výrazně roste spotřeba květin, sladkostí a romantických zájezdů. Kam tedy vyrazit letos? Z pohledu posledních let patří mezi nejzajímavější země Maďarsko, Rumunsko, USA, Polsko, Švýcarsko, Velká Británie, Bulharsko a samozřejmě země platící eurem.

Srovnání kurzů v období Valentýna

Konec roku 2013 byl významný tím, že růst HDP se poprvé po krizi dostal do kladných čísel. Z pohledu kurzu koruny však únor 2013 nebyl příliš zajímavý, protože srovnání s únorem 2012 ukazuje, že se česká koruna držela vůči všem měnám stabilní a neodchýlila se o více než 2 %. Tehdy bylo jedno, jestli Valentýn oslavíme v ČR nebo v zahraničí. Za posledních osm let se stalo jen dvakrát, a sice v letech 2014 a 2015, kdy česká koruna meziročně oslabila vůči všem sledovaným měnám oblíbených destinací. V těchto letech se jednoznačně vyplatilo strávit Valentýna v Česku.

V roce 2016 nejlepší destinací pro trávení Valentýna z pohledu kurzu koruny bylo Polsko, protože meziročně koruna vůči zlotému posílila o více než 6,5 %. V roce 2017 to byla Velká Británie, koruna si tehdy polepšila své pozice k libře o více než 9 %. V polovině února si koruna za poslední roky nejlépe stála v roce 2018 proti dolaru a švýcarskému franku, a sice o téměř 20 %, resp. 13 %. Tehdy jsme si tedy mohli vybrat mezi USA a Švýcarskem.

Loni to byly naopak země platící eurem, protože ke společné evropské měně si domácí koruna vylepšila své pozice o 4,5 %, vlivem meziročního efektu konce intervencí ČNB.

Letos země lásce zaslíbená

Jednoznačně nejvýhodnější zemí pro romantické chvíle je v roce 2020 Maďarsko. Koruna meziročně posílila k forintu o více než 8,3 %. Letos za 5 000 korun pořídíte téměř 67 500 forintů, zatímco loni to nebylo ani ne 61 900 HUF.

Naopak přemýšlet o cestě do Švýcarska nebo Rumunska bude znamenat sáhnout hlouběji do kapsy. K franku totiž domácí koruna ztratila téměř 3,3 % a k rumunskému novému lei to bylo o 3,5 %.

Pokud bychom srovnali letošní rok s rokem 2012, zjistíme, že za celé období se koruna drží nejsilnější opět vůči maďarskému forintu, a to o více než 14 %. Druhá nejlevnější měna v období poloviny února, byl rumunský nový lei, a sice o 9 %. Naopak nejdražší Valentýn ve srovnání s rokem 2012 je letos v USA a ve Švýcarsku. Vůči švýcarskému franku se koruna propadla o téměř 13 % a k dolaru je to téměř o 20 %.

Jasným favoritem je tedy Maďarsko, a to jak z pohledu loňského roku, tak i optikou roku 2012. Tato situace je naprosto výjimečná a za posledních 8 let, od dob startu intervencí ČNB, se nestalo, že by byla nejvýhodnější země stejná jak v meziročním srovnání, tak oproti roku 2012.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.