Izraelská ekonomika roste nejrychleji na světě

Ne USA, ne Japonsko, ne Německo, ne Čína, ale nejvyšší opětovný růst HDP za 3.Q letošního roku zaznamenal Izrael. Klíčem je domácí spotřeba a upřednostnění vlastního zboží. Blízké spojenectví s USA bude znamenat pro Izrael také rychlé dodávky vakcíny, což uspíší celkové zotavení ekonomiky.

O této zemi slyšíme spíše v souvislosti s velmi tvrdými restriktivními opatřeními a přísnému lockdownu. Koronavirová čísla jsou dávány často za odstrašující příklad, to je však nyní minulostí. Podle nejnovějších čísel se izraelská ekonomika ve 3.Q letošního roku zvedla o neuvěřitelných 37,9 %. Trhy předpokládaly růst „pouze“ o 24 %.

Tam, kde Izrael roste o 37,9 %, USA o 33,1 %, Japonsko o 21,4 %, Německo o 8,2 %, Čína o 2,7 % a česká ekonomika šla ve 3. Q vzhůru o 6,5 %.

Za první čtvrtletí klesla izraelská ekonomika o 7 % a ve druhém to bylo o 29,8 %. Nyní přichází robustní nárůst, který do velké míry neguje předchozí pády. Klíčem jsou dílčí ukazatele. Spotřebitelské výdaje se dostaly do růstu o 42 %. Export dokonce vzrostl o neuvěřitelných 63,9 %. Nejdůležitější jsou spotřebitelé. Nárůst jejich výdajů je robustní a je jasné, že žádná vládní pomoc nemůže ekonomiku nikdy podpořit tak, jako domácí spotřebitelé. Důraz při nákupech na vlastní produkty je klíčem i pro kondici české ekonomiky. Patriotismus by měl být v kurzu a čeští spotřebitelé by tak mohli podpořit české výrobce a firmy.

Izrael ještě nemá vyhráno. Meziroční vyjádření HDP za 3.Q zatím ukazuje na pokles o 1,4 % a souhrnně za prvních devět měsíců je to oproti loňsku pád o 3 %. Izraelská centrální banka počítá s letošním poklesem HDP o 6,5 %. Respektovaná ratingová agentura S&P předpokládá pokles jen o 5 % a růst izraelského HDP v roce 2021 o 4,5 %.

Izraeli hraje do karet ještě jedna podstatná skutečnost. Vakcína pravděpodobně dorazí na trh z USA. Ať už to bude z laboratoří firmy Pfizer nebo Moderna je jasné, že Izrael, jakožto hlavní spojenec USA v regionu, se k vakcíně dostane velmi brzo. To tamní ekonomiku ještě více podpoří a urychlí zotavení HDP.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.