Inflace v říjnu zpomalila, ale v příštím roce opět vzroste

ČSÚ dnes zveřejnil očekávanou statistiku říjnové inflace. Ta oproti očekávání mírně zpomalila na 2,2 %, trh čekal stagnaci na 2,3 %. Oproti září pak ceny vzrostly o 0,4 %.

Meziměsíčně vzrostly zejména ceny oděvů a obuvi s příchodem podzimní sezóny.

Za zpomalením meziroční inflace pak stojí zejména ceny potravin, které zpomalily svůj růst nebo dokonce meziročně zlevnily.

Nejvyšší vliv na růst cenové hladiny si nadále drží ceny v oblasti bydlení, kde rostou ceny nájemného, elektřiny i tuhých paliv a navíc ceny v oddíle bydlení tvoří více než čtvrtinu spotřebního koše. Ceny v oblasti bydlení meziročně vzrostly o 3,5 % a jejich růst tak nadále zrychluje. Další skok cen právě v této oblasti lze čekat od ledna příštího roku.

Tempem převyšujícím 3 % pak rostou i ceny alkoholických nápojů a tabáku, ale také dopravy, zdraví, stravování a ostatních služeb.

Říjnové zpomalení je zejména v oblasti cen potravin, které jsou jednak velmi volatilní a jednak se dá do budoucna očekávat jejich růst kvůli letošní neúrodě. I v dalších oblastech přetrvávají proinflační rizika: budou nadále zdražovat ceny v oblasti bydlení, s rostoucími cenami ropy zdraží doprava, rychle rostoucí mzdy pak potáhnou vzhůru ceny napříč celým spotřebním košem. Od ČNB se tak dá očekávat další několikeré zvýšení sazeb v průběhu příštího roku.

Koruna na dnešní čísla reaguje oslabením o téměř 5 haléřů na 25,925 EURCZK.

 

 

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.