Inflace v prosinci setrvává na 2,0 %

Dnes byla statistickým úřadem zveřejněna prosincová inflace. Spotřebitelské ceny vzrostly oproti listopadu o 0,1 %, meziroční míra inflace se udržela přesně na inflačním cíli ČNB, tedy 2,0 %. Meziměsíční růst cen ovlivnily hlavně dražší potraviny a nápoje.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny i nadále působí ceny v oddíle bydlení (nájemné, vodné, stočné, elektřina). Ovšem na druhé místo se dostal oddíl „ostatní zboží a služby“, kde se projevují hlavně relativně rychle rostoucí ceny služeb. V cenách služeb se rychle projevuje rychlý růst mezd a jejich ceny tak vzrostly meziročně o 3,4 %.

Za celý loňský rok činila průměrná míra inflace 2,1 %.

V lednu nás ovšem čeká tradiční cenový skok a inflace by měla opět poměrně výrazně zrychlit.  ČNB by měla i letos pokračovat v utahování měnové politiky, první zvýšení úrokových sazeb zřejmě přijde již 7. února.

Korunu nechávájí dnešní data bez reakce a setrvává na 25,625 EURCZK. Mnohem zajímavější pro korunu budou data o inflaci zveřejněná za měsíc.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.