Inflace v Polsku je nejvyšší za 21 let

Listopadová inflace meziročně vzrostla o 7,8 %. Meziměsíčně o 1 %. Naposledy byly ceny u našich severních sousedů takto vysoko v prosinci 2000.

Alarmující není jen samotná rychlost zdražování, ale také fakt, že tempo růstu cen se zvyšuje už šestý měsíc v řadě. Takže Poláci musí sahat stále hlouběji do kapes. Dnešní data jsou studenou sprchou, protože se všeobecně čekaly nižší čísla.

Ceny rostou zejména v oddíle doprava, do kterého patří jak ceny pohonných hmot, tak automobilů. Tam došlo k meziročnímu zdražení o 24,1 %. U potravin a nealkoholických nápojů to bylo o 6,4 % a u bydlení se zdražovalo o 10,7 %. Naopak ke zpomalení růstu cen došlo v oblasti komunikace a sice o 4,7 %.

Polští centrální bankéři už minulý týden šly opět se sazbou nahoru a nyní má hodnotu 1,75 %. Je tedy výrazně pod sazbou Maďarska i ČR, přestože inflace je v Polsku nejvyšší. Dá se čekat, že NBP bude zvedat sazby i v budoucnu. Polský zlotý se stále drží na nízkých úrovních kolem 5,47 PLNCZK.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.