Inflace v listopadu skočila na 3,1 %

Cenová hladina v listopadu poměrně výrazně vzrostla. Oproti říjnu vzrostly ceny o 0,3 % především kvůli vyšším cenám potravin a elektřiny. Meziroční míra inflace vzrostla z říjnových 2,7 % na listopadových 3,1 %. Jedná se o nejvýraznější nárůst za posledních téměř 7 let. Trh přitom očekával nárůst pouze na 2,9 %. Zrychlení inflace jde na vrub především zdražení potravin.

Na zvyšování cenové hladiny si největší vliv i nadále udržují ceny v oddíle bydlení (nájemné, elektřina), na druhém místě jsou pak ceny potravin.

ČNB čekala listopadovou inflaci na úrovni 2,9 %. Současná míra inflace je již mimo toleranční pásmo ČNB, nicméně není pravděpodobné, že by na prosincovém zasedání (19. 12.) přistoupila k dalšímu zvýšení sazeb. Proti zvýšení sazeb jsou jednak nadále rizika plynoucí z vývoje v zahraničí, jednak současný nárůst je způsoben cenami potravin, které během roku kolísají a jednak řada členů bankovní rady vyslovila názor, že krátkodobé vybočení inflace z tolerančního pásma budou tolerovat. Navíc si zřejmě bankéři budou chtít počkat, jak se vyvine situace v dalších měsících – důležité bude lednové číslo, kdy dochází ke změnám ceníků v řadě oblastí.

Koruna také na dnešní data příliš nereaguje a drží se na 25,52 EURCZK.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.