Inflace v březnu zrychlila na 3,0 %

ČSÚ dnes zveřejnil statistiku březnové inflace. Ta zrychlila meziročně na 3,0 % z předchozích 2,7 %. Oproti předchozímu měsíci ceny vzrostly o 0,2 %.  Za meziměstím růstem jsou hlavně ceny elektřiny, které vzrostly o 2,7 %.

Největší vliv na zvyšování cenové hladiny si udržují ceny v oblasti bydlení – nájemné, vodné, stočné, zemní plyn. Na druhém místě jsou potraviny, kde ceny některých rostou extrémně – ceny brambor jsou oproti loňsku o 74,5 % vyšší.

Ceny zboží přitom ještě nerostou takovým tempem, jako ceny služeb. Zatímco ceny zboží meziročně vzrostly o 2,6 %, ceny služeb o poměrně výrazných 3,7 %.

Inflace se ale zřejmě dostává ke svému vrcholu a ve zbytku roku bude spíše nižší. Pro ČNB by dnešní čísla mohla být argumentem pro zvýšení sazeb začátkem května, ale na druhé straně budou převažovat obavy z vnějších rizik – brexitu a zpomalování globální ekonomiky. V době zasedání ČNB by však již mohlo být jasněji v otázce brexitu, květnové zvýšení sazeb tak podle nás není zcela nepravděpodobné.

Koruna na dnešní čísla zareagovala chvilkovým posílením k hranici 25,60 EURCZK.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.