Index spotřebitelských cen v únoru vzrostl o 3,7 %

Český statistický úřad zveřejnil domácí spotřebitelskou inflaci (CPI) za únor. Ta v meziročním srovnání vzrostla o 3,7 % oproti očekávání 3,6 %. V meziměsíčním vyjádření dosáhl CPI dle očekávání růstu 0,3 %.

Na meziročním růstu cenové hladiny se tentokrát v největší míře podílelo zvýšení cen v oddíle bydlení, kde ceny nájemného vzrostly o 4,3 %, vodného o 5,3 %, stočného o 4,5 % a elektřiny o 9,7 %. Dále se ceny meziročně výrazně zvýšily u potravin a nealkoholických nápojů. Nejvíce si spotřebitelé připlatili za vepřové maso (+17,6 %), uzeniny (+14,4 %), ovoce (+19,3 %) a cukr (+15,3 %). Méně finančních prostředků v únoru spotřebitelé vynaložili na telekomunikační a faxové služby (-3,9 %).

Ceny zboží v únoru úhrnně vzrostly o 3,5 % a ceny služeb o 4,1 %.

Do dalších měsíců příliš nepočítáme s výraznějším růstem spotřebitelské inflace především z důvodu stále vzrůstající srovnávací základny. Nejasný je dopad aktuální nejistoty na trzích, která může vést u určitých položek k odkladu spotřeby event. na druhé straně k nedostatku určitých položek dováženého zboží.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.