Index spotřebitelských cen v srpnu vzrostl o 2,9 %

Český statistický úřad zveřejnil domácí spotřebitelskou inflaci za měsíc srpen. Ta v meziročním srovnání vzrostla o 2,9 % oproti očekávání 2,8 %. V meziměsíčním vyjádření byla očekávána stagnace, nicméně ceny oproti červenci vzrostly o 0,1 %.

Na meziročním růstu cenové hladiny se tentokrát v největší míře podílelo zvýšení cen v oddíle bydlení, kde ceny nájemného vzrostly o 3,9 %, vodného i stočného o 2,6 % a zemního plynu o 3,6 %. Dále se ceny meziročně zvýšily u potravin a nealkoholických nápojů (+3,9 %), stravovacích služeb (+4,7 %) nebo ubytování (+2,3 %).  Méně finančních prostředků v srpnu spotřebitelé vynaložili na oděvy a obuv, kde ceny meziročně klesly o 3,0 %. Levnější byly také pohonné hmoty a oleje (-1,9 %) nebo telekomunikační a poštovní služby (-1,4 %).

Ceny v důležitých oddílech potravin a nealkoholických nápojů, bydlení a ostatního zboží a služeb určují relativně vysokou míru spotřebitelské inflace, ale v meziročním srovnání tlačily celkovou míru inflace mírně dolů, protože ve srovnání s předchozím měsícem zaznamenaly nižší růsty cen.

Do dalších měsíců příliš nepočítáme s výraznějším růstem spotřebitelské inflace především z důvodu vzrůstající srovnávací základny.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.