I přes vysoký růst domácí průmysl zklamal

Domácí průmyslová výroba dnes znamenala zklamání. Český průmysl v květnu meziročně vzrostl o 25,3 %, což je na první pohled skvělý výsledek, trhy však počítaly s růstem vyšším než 32 %. Ani meziměsíční pokles o 3,6 % nebudí optimismus. Tradičním tahounem domácího průmyslu je odvětví motorových vozidel.

Dílčí čísla už tak špatná nejsou, protože hodnota nových zakázek zrychlila o 46,5 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvedly dokonce o 49,9 %. Domácí zakázky zaznamenaly růst jen o 39,6 %. Nejvíce jdou nové zakázky nahoru v odvětví motorových vozidel, produkce základních kovů a hutním průmyslu. Naopak pokles objednávek byl u počítačů.

V dalších měsících lze čekat, že se průmysl bude dál potýkat s problémy jednak v oblasti dodávek materiálů a komponentů a druhak jejich zvýšené ceny. To v budoucnu požene nahoru i ceny pro koncové spotřebitele. S tím ČNB bojuje vyššími sazbami, které bude i nadále zvedat. Do konce roku si centrální bankéři umějí představit ještě dvojí zvýšení a příští rok pak trojí zvýšení sazeb. To by dle jejich mínění mělo inflaci udržet na uzdě a poblíž hranice 2 %.  

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.