HDP v ČR rostl ve 4Q nejpomaleji za 3 roky

Český statistický úřad dnes dopoledne zveřejnil zpřesněný výsledek domácího HDP za 4Q 2019. Mezičtvrtletně tento růst činil 0,3 % a v  meziročním vyjádření HDP vzrostl o 1,8 %. Výsledky tak překonaly původní odhady, které byly pro oba výsledky o 0,1 % b.b. nižší. Za celý rok vzrostl HDP v ČR o 2,4 %.

Jde o nejpomalejší růst za poslední 3 roky, protože meziročního růstu nižšího než 2 % český HDP dosáhl naposledy v posledním kvartále 2016. I nadále je HDP tažen spotřebou domácností, k čemuž výrazně přispívá minimální míra nezaměstnanosti a stálý růst mezd. Tentokrát „pomohly“ ve zvýšené míře i investice především v podobě výstavby průmyslových budov i bytů. Průmysl naopak tempo růstu ztrácí a pozitivně se tentokrát na výsledku HDP více projevily služby.

Ani do dalších měsíců příliš nepočítáme s tempem růstu vyšším než 2 % i vzhledem k zatím nejasné výši dopadu šířícího se koronaviru na světové potažmo domácí hospodářství.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.