FED oznámil start snižování měsíčního odkupu aktiv, sazby jsou stabilní

Americká centrální banka na svém dnešním večerním zasedání podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu v pásmu 0 % – 0,25 %. Klíčovou zprávou je však to, že počínaje koncem listopadu sníží FED každý měsíc tempo odkupu aktiv o 15 mld. USD. To v překladu znamená, že se přiblížil termín zvýšení sazeb. FED i nadále dlouhodobě hodnotí stávající inflaci jako přechodnou, která odezní.

Trhy jednoznačně počítaly s tím, že sazby zůstanou neměnné. Novinkou je samotný start útlumu pumpování peněz do ekonomiky. FED si snižující podporu do ekonomiky může dovolit, protože trh práce v USA se postupně slušně zotavuje. Zásadní ukazatel v podobě počtu týdenních nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti se dostal pod psychologickou hranici 300 tisíc a dál klesá. Jsme tedy prakticky na stejných číslech jako tomu bylo před příchodem C19. Počet pokračujících dávek v nezaměstnanosti je stále dvojnásobně více, ale i tam jdou hodnoty dolů. Podle posledních čísel jich bylo 2,25 mil.  

Inflace dál stoupá a v září meziročně rostla o 5,4 %. I když je americká ekonomika více inflační než česká, jedná se o vysokou hodnotu. Na tu FED nemůže nereagovat a začátek přichází právě dnes. O 10 mld. USD měsíčně se sníží na konci listopadu odkup cenných papírů a státních dluhopisů. O 5 mld. USD měsíčně půjde dolů odkup cenných papírů zajištěných hypotékami. V součtu se tedy expanzivní politika FEDu měsíčně sníží o 15 mld. USD.

Dolar je aktuálně velmi silný a krátce po zveřejnění dnešních zpráv se obchoduje v blízkosti 1,1575 EURUSD, tedy 22,05 USDCZK.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.