Exportérům se v prosinci dařilo, vývoz vzrostl o 18 %

Celkově se obchodní bilance ČR v prosinci dostala do přebytku 17,7 mld. korun, což je o necelých 26 mld. korun více, než v roce 2019.

I přes nepříznivý vývoj domácí koruny, která v posledních týdnech sílí, čímž exportu rozhodně nepomáhá, se vývozcům v prosinci dařilo. Se státy EU se přebytek obchodu vyhoupl na 58 mld. korun, což je meziročně více o plných 30 mld. korun. Nejvíce se dařilo obchodu s Německem, Francií a Nizozemskem.

Na druhé straně se zvýšil deficit obchodní bilance se státy mimo EU na 38,5 mld. korun. Největší propad bilance byl v obchodě s Čínou.

V dalších měsících by se na pozitivním trendu domácího exportu, na kterém je česká ekonomika závislá, nic zásadního měnit nemělo. Vrásky by domácím exportérům mohla nadělat ČNB, která letos nejspíš přikročí k minimálně dvojímu zvýšení sazeb. To bude znamenat pro korunu posílení a není vyloučena ani hranice 25 korun za euro. Silná domácí měna stěžuje pozici vývozců na zahraničních trzích, jelikož jim krátí příjmy. Za jedno inkasované euro dostanou méně korun.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.