ECB podpoří evropskou ekonomiku 1,35 bil. EUR

Koruna za 14 dní posílila o 4 %. ČNB se ocitá pod tlakem. ECB rozšiřuje podpůrný program na 1,35 bil. EUR. Euro po rozhodnutí ECB posiluje na 1,127 EURUSD.

Koruna má za sebou divokou jízdu. Za posledních 14 dní posílila o více než jednu korunu k euru, když se z květnových úrovní nad 27,60 EURCZK, včera dostala až ke 26,50 EURCZK. Silná měna dělá vrásky exportérům, dovozcům naopak hraje do karet.

ECB navyšuje podpůrný program o dalších 600 mld. EUR

ECB na svém dnešním zasedání podle očekávání ponechala hlavní sazbu beze změny na 0 %. ECB dále navýšila svůj program na nákup dluhopisů o dalších 600 mld. eur, což znamená, že je v něm nyní již 1,35 bil. eur. Pro srovnání, Japonsko podpoří svou ekonomiku více než 1bil. USD a ČR 11 mld. EUR. Z tohoto fondu dojde k nákupům dluhopisů jednotlivých států s cílem pomoci se evropské ekonomice postavit po koronaviru opět na nohy. Zároveň jsou centrální bankéři připraveni použít všechny nástroje na udržení inflace v cílovém pásmu, nebo-li dále rozšíří tento fond.

ČNB se nachází ve velmi složité situaci. Všechen střelný prach v podobě snižování sazeb je pryč, protože 2T REPO sazba je nyní na 0,25 %. Výsledek? Koruna posiluje tempem 4 % za 14 dní. Otázku, CO DÁL?, si bude klást více a více centrálních bankéřů. Stále platí, že spuštění kvantitativního uvolňování či zavedení záporných sazeb by bylo obrovským překvapením. Na přímé intervence proti koruně je dle ČNB stále čas a tak zbývají slovní intervence proti koruně. Zatím jsme pravděpodobně ve fázi čekání na to, co bude.

Oproti tomu, na trzích panuje pozitivní nálada. Jednotlivé ekonomiky se rozbíhají a averze k riziku, která vládla v minulých měsících, se postupně snižuje. Investoři jsou ochotni kupovat i rizikovější aktiva, mezi které patří i česká koruna. Dolar je pod výprodejním tlakem, z čehož těží domácí měna, když se včera dostala až pod 23,60 USDCZK.    

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.