Důvěra spotřebitelů klesá a bude hůř

Celková důvěra v ekonomiku za říjen klesá na 86,4 b. Nejhorší situace je v oblasti spotřebitelské důvěry, která jde dolů na 86 b., což je nejhorší výsledek za posledních šest měsíců. Podobně je na tom i důvěra podnikatelů, která klesla na 86,5 b.

Důvěra v ekonomiku v říjnu obecně klesá. Do září to vypadalo na postupný návrat k normálu, avšak další vládní restriktivní opatření, navržený robustní schodek státního rozpočtu, zvyšující se počty nakažených a reálné riziko dalších omezení v souvislosti s šířící se nemocí, jsou hlavními důvody pro klesající důvěru napříč všemi segmenty.

Zdaleka nejhorší je situace mezi spotřebiteli. Jejich důvěra v ekonomiku klesla na 86 b., což je pád o 11,6 b. Jedná se o výrazný propad, který jde na vrub především „smrtící“ kombinaci rostoucího podílu spotřebitelů, kteří se obávají o své budoucí příjmy a ztráty zaměstnání a pokles počtu těch, kteří hodlají spořit, dává nebezpečný koktejl, který pravděpodobně povede k nižším maloobchodním tržbám, což v důsledku znamená další zvyšování nezaměstnanosti.

Obvyklým tahounem důvěry bylo vždy stavebnictví, ale i zde jsme se v říjnu dočkali poklesu na 110,4 b. Podíl podnikatelů v tomto oboru, kteří hodnotí svou situaci jako nedostatečnou letí vzhůru.

Odvětví služeb se propadlo na 77,2 b. Podobně je na tom i obchod, kde důvěra podnikatelů klesla na 97,8 b.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.