Dubnová průmyslová produkce ČR vzrostla o 3,3 %

Domácí dubnová průmyslová produkce vzrostla v meziročním vyjádření o 3,3 %, očekával se růst o 2,7 %. Po očištění o sezonní vlivy si pak meziměsíčně oproti březnu připsala nárůst o 0,8 %.

K meziročnímu růstu výrazněji přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (+5,4 %), výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (+6,5 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (+3,6 %). Naopak meziročním poklesem se tentokrát prezentovalo zpracování dřeva a výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků (-6,0 %),  opravy a instalace strojů (-5,8 %) či výroba chemických látek a chemických přípravků (-2,7 %).

Hodnota nových zakázek v dubnu meziročně vzrostla o 9,0 %, když zakázky ze zahraničí vzrostly o 9,0 % a z tuzemska o 9,1 %.

Pro další měsíce nepočítáme s tak vysokými přírůstky průmyslové výroby. Důvodem jsou především vyčerpané kapacity domácích pracovních sil. Rizikem i nadále zůstává zpomalování německé ekonomiky a také nedořešený Brexit.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.