Drahé kovy v roce 2020

Drahé kovy mají za sebou bouřlivý rok. Zlato několikrát přepisovalo historii a stanovovalo svá maxima. Stříbro nezůstalo stranou, když se jeho volatilita pohybovala v řádech desítek procent.

Důvody pohybu drahých kovů

Za růstem drahých kovů stála loni především averze k riziku. Stále platí, že ať se ve světě stane cokoli negativního, investoři automaticky nakupují zlato nebo jiné drahé kovy. Rizikových faktorů bylo v roce 2020 více než dost. Zlato sice posilovalo už od června 2019, kdy se nacházelo kolem 1300 USD/unci, ale k jeho masivnějším nákupům došlo až s příchodem C19, tedy v prvním čtvrtletí loňského roku.

V Evropě byl hlavním rizikovým faktorem BREXIT a nutnost sjednání dohody mezi EU a Velkou Británií. Vyjednavači trhy napínali až do poslední chvíle, což bylo důležitým argumentem pro nákup drahých kovů. Nelze opomenout ani neutěšená data o pádu evropských ekonomik a v souvislosti s rostoucím počtem nakaženým a zemřelých to znamenalo toxický mix. V USA byly klíčovou událostí roku 2020 prezidentské volby, předání moci J. Bidenovi a také eskalace obchodních vztahů mezi USA a Čínou. Do toho se objevovaly zprávy typu exploze v Libanonu a cena zlata letěla vzhůru.

Historické milníky

Až do loňského roku byla maxima zlata jasně stanovena na 1900 USD/unci a datována do září 2011. Koncem loňského července zlato vystřelilo až na 1940 USD/unci, což bylo nové maximum, ne však na dlouho. Začátkem srpna se žlutý kov poprvé v historii převalil přes magickou hranici 2000 dolarů za unci a stanovil dosud trvající rekord na 2063 USD/unci.

Stříbro má za sebou úplně jiný příběh. Svého maxima dosáhlo v dubnu 2011 na úrovni 48,50 USD/unci. Nejdražší bylo stříbro v loňském roce v první polovině srpna na úrovni 29,11 USD/unci.

Drahé kovy v budoucnu

Nadále platí, že drahé kovy jsou uchovatelem hodnoty, ale mají také své průmyslové využití, což se týká zejména stříbra, bez kterého je např. solární energie pouhou teorií. V případě většího příklonu k obnovitelným zdrojům se dá čekat nárůst jeho ceny. Jakmile se ekonomiky světa a především poptávka vrátí na růstovou trajektorii, dá se předpokládat, že jejich cena bude mít tendenci růst. Proti tomu bude stát pokles averze k riziku vlivem optimismu na trzích, ale ten nejspíš rostoucí poptávku nepřetlačí.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.