Domácí průmyslová výroba po 16 měsících vzrostla

Naposledy domácí průmysl vzrostl v květnu loňského roku. Dnešní čísla jsou na první pohled dobrou zprávou. Po podrobnějším zkoumání zjistíme, že za dnešním růstem do velké míry stojí nízká srovnávací základna loňského roku.

Meziročně se tak domácí průmysl posunul o 1,3 %, meziměsíčně o 3 %. Skvělý výsledek hlásí nové zakázky, které meziročně vzrostly o 5,2 %.

Z dnešní statistiky lze vypíchnout především zahraniční zakázky, jejichž hodnota se zvedla o 8,4 %. Naopak o zklamání se postaraly ty domácí, když klesly o 1,7 %.

Návrat k růstu průmyslu je určitě dobrou zprávou. Je to důkaz, že české firmy se dokážou prosadit na zahraničních trzích. Situaci jim ulehčovala také česká koruna, která se v průběhu října pohybovala daleko nad 27,20 EURCZK. Tento faktor přestane v číslech za listopad platit, protože koruna tehdy posílila a podívala až ke 26,20 EURCZK. Slabá koruna dává exportérům větší dýchací prostor, protože za své zboží dostanou eura a ty smění do korun lepším kurzem.  

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.