Domácí průmysl v březnu vzrostl o neuvěřitelných 14,9 %

Tempo domácího průmyslu za březen se meziročně výrazně zrychlilo a průmyslová výroba vzrostla o 14,9 %. Dvouciferným tempem český průmysl rostl naposledy v roce 2017.

Jedná se o dva zásadní pozitivní efekty. Jednak je to nízká srovnávací základna z loňského března, kdy se zavřela ekonomika s výhledem do velké nejistoty kdy se celá situace zlepší a druhak je to výrazně se lepšící nálada na trzích a to včetně domácí i zahraniční poptávky.

Nejlepší zprávou je však dnes hodnota nových zakázek, které jsou klíčové a dobře ukazují, jak je na tom skutečně budoucnost průmyslu. Ty se zvedly o 23 %, což je pro českou ekonomiku bezprecedentní číslo. Nové zakázky ze zahraničí se zvedly dokonce o 30,4 %. Ne příliš dobře si stály domácí průmyslové zakázky, jelikož ty šly nahoru pouze o 8,8 %. Tahouny v oblasti nových zakázek byly zejména automobilový průmysl a výroba elektrických zařízení.

Počítáme s tím, že i v dalších měsících budeme svědky vysokých růstů průmyslové produkce a to i v oblasti nových zakázek, právě v návaznosti na nízkou meziroční srovnávací základnu a lepší náladu v podnikatelském sektoru.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.