Domácí prosincová nezaměstnanost vzrostla na rovná 4 %

Počet volných pracovních míst je stále vyšší, než lidí, kteří se o práci hlásí. Na jedno volné pracovní místo nečeká ani jeden celý uchazeč, ale jen 0,9. Tím však dobré zprávy končí. Nově zaevidovaných na úřadech práce bylo v prosinci 40 143, což je třetí nejhorší výsledek za celý loňský rok. Za poslední měsíc roku odešlo z evidence úřadů práce jen 22 692 lidí, tedy nejméně za posledních 12 měsíců. Volných pracovních míst přibylo více než 600, ale počet uchazečů o téměř 17 500.

Ať se na domácí trh práce díváme jakkoli, trend jasně ukazuje na rostoucí problém. Vládní podpůrné programy brzdí nárůst nezaměstnanosti, ale při všeobecných restriktivních opatřeních se jedná pouze o držení již neexistujících míst. Umělá nízká nezaměstnanost zatěžuje státní kasu.

Lednová čísla půjdou dále nahoru. Na konci každého roku končí úvazky na dobu určitou a při dnešní situaci se nemusí prodloužit. Dále do věci také promluví omezení či zastavení sezónních prací, zejména ve stavebnictví. Jelikož stále ani zdaleka nevíme, kdy se ekonomika vrátí minimálně do třetího stupně PES, budoucí nezaměstnanost půjde vzhůru.

Za celý loňský rok se nezaměstnanost dostala z lednových 3,1 % na prosincová 4 %. Celkově přišlo na úřad práce 418 265 lidí, naopak z evidence úřadů práce jich odešlo 362 012, ale jen 300 166 jich našlo reálně zaměstnání. Ostatní odešli z evidence úřadů práce z jiného důvodu. Rok 2020 se tedy bude v oblasti nezaměstnanosti historicky řadit mezi ty velmi úspěšné, ale zejména první polovina roku 2021 bude pro mnoho lidí klíčová. Vše závisí na rychlosti očkování, na jeho efektivitě a především na rychlosti znovuotevření ekonomiky.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.