Domácí nezaměstnanost v dubnu klesla na 4,1 %, nových uchazečů o práci je nejméně za více než 20 let

Na datech o nezaměstnanosti je skvěle vidět, že se česká ekonomika probouzí. Počet lidí bez práce se v dubnu snížil na 297 876. Volných pracovních míst bylo 343 407 a jedná se o šestý měsíc v řadě, kdy toto číslo roste. Ještě před dvěma měsíci reálně hrozilo, že volných míst bude méně, než uchazečů o práci. Duben je druhým měsícem, kdy se tato dvě čísla opět vzdalují, což je dobrá zpráva pro trh práce. Teoreticky je volných míst 45 531, více jich bylo naposledy v srpnu loňského roku.

Naprosto bezkonkurenčním číslem je počet nových uchazeč o zaměstnání. Těch bylo v dubnu pouze 28 649, což je nejnižší číslo za více než 20 let. Je to vlivem rozbíhající se ekonomiky a masivním dotacím podnikům na udržení zaměstnanců, což je však na úkor kondice veřejných financí.

Poslední čísla ze všech relevantních ukazatelů říkají, že tempo spotřeby se začíná opět zvedat, což je pro českou ekonomiku skvělá zpráva. Podle spotřebitelské důvěry se navíc zvedá počet lidí, kteří budou v dalších 12 měsících spořit, zatímco v minulých měsících toto nebylo možné. Zvedl se také počet těch, kteří se přestávají obávat o své budoucí příjmy. Můžeme se tedy těšit na to, že počínaje květnem, kdy bude otevřena většina obchodů, se podstatná část lidí vrátí do zaměstnání a celková nezaměstnanost by se tak mohl přeci jen udržet pod 5 %. Nebylo by ani velkým překvapením, kdybychom se pohybovali nadále v blízkosti 4% hranice. 

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.