Domácí květnové maloobchodní tržby vzrostly o 8,1 %

Domácí květnové maloobchodní tržby velmi příjemně překvapily a nepotvrdily se pesimistické scénáře. Tržby maloobchodníků v květnu meziročně vzrostly o 8,1 %. Ještě minulý měsíc to bylo jen o 7,5 %. Obzvláště dobrá je situace v oblasti maloobchodních tržeb v meziměsíčním vyjádření, které vyskočily o 7,3 %.  

Nadále pokračuje hlad spotřebitelů po nepotravinářském zboží, které si v uplynulém roce museli do velké míry odpustit. Tržby vyletěly nahoru zejména ve specializovaných prodejnách s nepotravinářským zbožím, a to především s obuví a oděvy o 41,1 %. Dařilo se také prodejcům počítačů a telefonů, kde tržby vzrostly o 16,6 %., u kosmetiky pak o 14 %.

Celou situaci nadále pozitivně ovlivňuje fakt, že lidé skutečně více utrácejí. Nucený půst v nakupování z uplynulých měsíců si kompenzují zvýšenou spotřebou téměř ve všech oblastech života. Nízká nezaměstnanost a snižující se obava o své budoucí příjmy otevírá Čechům peněženky. Domácí maloobchodníci se mohou také těšit na to, že podstatná část Čechů bude letos opět trávit dovolenou v ČR, takže útrata za dovolenou zůstane v české ekonomice. TO je přesně ta podpora, kterou domácí podnikatelé potřebují. Dalším důvodem dnešního výsledku je nízká srovnávací základna z loňského roku. S tímto faktorem se budeme potýkat ještě dlouhé měsíce a plně vyprchá až v prvním čtvrtletí 2022. Během letošního roku se však bude postupně snižovat jeho vliv s tím, jak lidé v roce 2020 přesunuli své nákupy na internet.  

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.