Domácí ceny zpomalují už sedmý měsíc v řadě

Únorové ceny v ČR meziročně vzrostly o 2,1 %. Oproti lednu se jejich růst zvýšil o 0,2 %. Obě dnešní čísla jsou mírně nižší, než jaké trhy čekaly, takže domácí ceny už sedmý měsíc v řadě zpomalují svůj růst. Začátek tohoto zpomalování najdeme v srpnu loňského roku, tehdy jsme ovšem byli o více než jeden procentní bod výše.

V letních měsících loňského roku došlo k rozvolnění restriktivních opatření a inflace na to konto opět začala zrychlovat vlivem toho, že Češi vzali obchody útokem. Od té doby ceny kontinuálně zpomalují svůj růst.

ČNB připustila, že do konce roku může přijít vícero zvýšení sazeb. V první polovině letoška se žádný pohyb se sazbami čekat nedá, ale vše bude záležet na vývoji poptávky a především na návratu ekonomiky do normálu. Rychlejší rozvolňování opatření s sebou ponese dynamičtější růst tempa ekonomiky, tedy i inflace, takže tlaky na růst sazeb vzrostou. Naopak, pokud se vládě, jako dosud, nebude dařit krotit nákazu a bude nadále absolutně selhávat v očkování, ekonomický růst bude nízký a tomu budou odpovídat i nižší inflační tlaky. Pro letošek počítáme s tím, že se růst cen bude držet těsně nad 2 %. 

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.