Domácí ceny v dubnu vzrostly o nečekaných 3,1 %

Spotřebitelské ceny v dubnu výrazně zrychlily. Meziroční cenový růst činil 3,1 %. Jedná se o druhý měsíc v řadě, kdy ceny rostou. Rychleji ceny na pultech obchodů rostly naposledy v září loňského roku. Trhy čekaly růst „pouze“ o 2,7 %, dnešní číslo je velkým překvapením.

Na zvyšování cen se nejvíce podílely ceny automobilů (o 8,4 %) a pohonných hmot (o 16,3 %). Naopak dolů šly ceny potravin, zejména vepřového masa (o 7,2 %) a zeleniny (o 3,4 %). Cena sezónních brambor klesla o 26,6 %.   

V dalších měsících počítáme s tím, že síla spotřebitelské poptávky bude vysoká a chuť Čechů utrácet, po měsících, kdy nemohli, bude také robustní. Dobře to bylo vidět včera, kdy se poprvé od konce roku otevřely obchody. Nárůst spotřeby povede k tomu, že se bude cenová hladina držet výš, než jaký je cíl ČNB. Rétorika centrálních bankéřů byla na jejich posledním zasedání mírně jestřábí, takže odhodlanost boje s inflací je vysoká. Je dokonce možné, že ČNB půjde se sazbou nahoru už o prázdninách a další případné zvýšení může následovat do konce roku, takže zdražování by mohlo ve druhé polovině roku zpomalit až ke 2 %.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.