Domácí ceny rostou nejrychleji za 13 let

Podle ČSÚ se letos v říjnu ceny meziročně zvedly o 5,8 %, což je výrazně více, než čekaly trhy. Meziměsíčně pak šly nahoru o 1 %. Vyšší byla jen přesně před 13 lety, v říjnu 2008, kdy česká inflace meziročně vzrostla o 6 %.

Po nečekaně robustním zvýšením sazeb se dá čekat, že ČNB má připraveny ještě další kroky. Na zasedání koncem roku sazba půjde nejspíš opět nahoru a v příštím roce bude pokračovat. Ceny úvěrů letí vzhůru a tím se dusí velmi křehký ekonomický růst, protože se omezuje spotřeba a investice firem.

ČNB je, vedle polské a maďarské centrální banky, na světě prakticky jediná, která zvedá sazby. Ostatní centrální banky světa (FED, ECB, BoE atd) inflaci hodnotí jako dočasnou, a především jako importovanou. S těmito „dovezenými“ inflačními tlaky ČNB nic nenadělá a dojde pouze ke zhoršení kondice ekonomiky.

Podstatná část domácí inflace jde na vrub bezprecedentním vládním výdajovým schodkům dosavadní vlády. To by se možná mohlo s nástupem nové administrativy změnit, avšak reálný dopad do inflace bude až v průběhu příštího roku. Tam by se mohla uklidnit i celková situace v obchodě na světové scéně. V kombinaci s vyšší srovnávací základnou z letošního roku bychom se nižšího růstu cen mohli dočkat ve druhé polovině roku 2022.

Meziročně zdražuje prakticky všechno a rychle, jako nájemné, náklady na bydlení, alkohol, tabák, pohonné hmoty, potraviny ale také oděvy a obuv. U zboží se ceny zvedly o 5,4 % a u služeb dokonce o 6,6 %.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.