Dolar za 21 korun

Dnes kolem poledne se domácí měna opřela o magickou hranici 21 korun za dolar. Je tak nejsilnější od konce dubna 2018.

Důvodů k posílení má koruna více. V první řadě jsou to očekávání brzkého růstu sazeb ze strany ČNB. Ta na svém posledním zasedání připustila, že se sazbami půjde nahoru letos několikrát. V návaznosti na to domácí koruna posílila, což se ještě umocnilo dnes ráno, když ČSÚ zveřejnil domácí spotřebitelské ceny za duben. Index spotřebitelských cen totiž vzrostl výrazně více, než jak trhy čekaly a ukázal oproti loňskému roku na zdražování o 3,1 %. S tím bude muset ČNB začít něco dělat. Vzhledem k přicházejícím letním měsícům a otevřeným obchodům lze počítat s tím, že poptávka spotřebitelů bude lámat rekordy. Ke zvýšení sazeb proto může dojít už o prázdninách.

Dalším důvodem je silně expanzivní politika USA. Podpůrné balíčky směřující do ekonomiky na její zotavení po C19 znamenají, že dolar na světovém trhu padá a drží se v blízkosti 1,2100 EURUSD. Americká centrální banka FED si stále stojí za svými předešlými komentáři o tom, že sazby na dolaru půjdou nahoru až na přelomu let 2022/2023. Pumpování peněz do ekonomiky bude znamenat vyšší inflaci, se kterou by měl FED bojovat vyššími sazbami, ale američtí centrální bankéři ujišťují, že ceny neporostou tak rychle a utažení měnových podmínek proto nemusí být vůbec akutní. Zdá se, že těmto ujištěním věří většina trhů, což je vidět právě na pohybu dolaru.

Klíčový segment americké ekonomiky, kterým je trh práce se sice zlepšuje, ale zdaleka ne tak rychle, jak by se mohlo zdát. Poslední čísla z minulého týdne byla velkým zklamáním. Na druhé straně, statistiky o spotřebě Američanů ukazují na rostoucí chuť utrácet. Spotřebu domácností stále brzdí relativně vysoký počet lidí bez práce.

V dalších měsících bude klíčové, jak razantně se k rostoucím cenám postaví ČNB. Čeští centrální bankéři mohou být ve zbytku roku velmi aktivním hráčem a pokud se naplní očekávání ohledně růstu sazeb, v dalších šesti měsících by se koruna mohla podívat hluboko pod 20,50 USDCZK.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.