Deficit zahraničního obchodu stále roste

Dnešní výsledek obchodní bilance za červenec vykázal meziroční schodek ve výši -7,2 mld. korun. Jedná se o druhý schodek v řadě po téměř roce a půl a je vyšší než před měsícem.

Hlavní roli hrají obecné problémy v zahraničním obchodě ve světovém měřítku. Některé klíčové obory váznou v produkci vlivem nedostatečných dodávek vstupů. Ty jsou navíc stále dražší, což zvedá cenu i pro koncového zákazníka. Dalším důvodem může být obava z dalšího vývoje C19 a jeho podzimních a zimních vln. Jakýkoli náznak omezení ekonomiky může přinést velké problémy.

Export meziročně vzrostl jen o 4,3 % a dovoz o 12,3 %. Hlavním důvodem dnešního propadu byl vyšší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Pro českou ekonomiku je podstatné, že klesl přebytek obchodu s motorovými vozidly.

V neposlední řadě je zde ČNB. Ta ve snaze zkrotit inflaci horečně zvedá sazby a je jasné, že do konce roku nás čeká ještě minimálně jedno další zvýšení. V příštím roce budou centrální bankéři pokračovat. Utahování měnové politiky bude znamenat sílící korunu, která nebude hrát do karet domácím exportérům. Ti za své zboží dostanou eura, která však smění do domácí měny horším kurzem. Tento rozdíl si však vlivem konkurence nebudou moci u zahraničních partnerů kompenzovat vyšší marží.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.