ČSÚ zveřejnil únorovou statistiku průmyslu, březen bude úplně jiný

ČSÚ dnes zveřejnil údaje o únorové průmyslové výrobě. Ta ještě nebyla zasažena opatřeními proti šíření koronaviru a tak vykázala jen mírný pokles o 0,9 %. A za tímto poklesem stálo hlavně odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla, na čemž se podepsala teplejší zima.

Naopak výroba motorových vozidel ještě rostla o 3,0 %

V únoru již byl ale vidět pokles zakázek ze zahraničí (-5,5 %), zatímco tuzemské zakázky ještě rostly.

Únorové číslo však má nízkou vypovídací hodnotu, neboť březnové číslo již ukáže na výrazný pokles, stejně tak jako dubnová statistika. I když v dubnu již nejspíše přijde uvolnění některých opatření na straně nabídky a například automobilky se vrátí k výrobě, tak bude průmysl nadále zasažen poklesem poptávky jak ze zahraničí, tak i z domova.

Ani únorová statistika zahraničního obchodu ještě nebyla zasažena koronavirem. Bilance zahraničního obchodu tak vykázala přebytek 22,4 mld CZK, a ten byl meziročně o 6,2 mld. vyšší. Březen pak přinese výrazný propad jak exportu, tak importu, v bilanci se projeví i dramatický propad cen ropy.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.