ČSÚ vylepšil růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí

Dnes byl Českým statistickým úřadem zveřejněn zpřesněný odhad vývoje HDP ve třetím čtvrtletí. Oproti prvnímu odhadu ČSÚ čísla vylepšil na meziroční růst 2,4 % (předchozí odhad 2,3 %) a na 0,6 % mezičtvrtletně (předchozí odhad 0,4 %). Oproti prvnímu odhadu tak nakonec čísla neukázala zpomalení meziročního růstu, ale ekonomika pokračuje v růstu stejným tempem, jako ve druhém čtvrtletí.

K růstu přispěla zejména oblast služeb – nejvýrazněji rostla odvětví obchodu, dopravy, skladování, ubytování a stravování. O něco méně přidal průmysl, v jehož rámci pak ale výroba dopravních prostředků zaznamenala pokles hrubé přidané hodnoty.

Na straně poptávky táhla růst především domácí poptávka, hlavně pak investice, ale i výdaje domácností (hlavně předměty dlouhodobé spotřeby) a také výdaje vládních institucí.

Naopak zahraniční obchod s vyšším růstem dovozu než vývozu přispívá negativně.

Domácí poptávka by měla táhnout růst i nadále – firmy při nedostatku zaměstnanců pokračují v investicích, spotřebitelé těží z rostoucích mezd a nízké nezaměstnanosti. Také poslední čtvrtletí by mělo ukázat příznivá čísla.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.