ČNB zvedá sazby na 3,75 %

Čeští centrální bankéři mají po dnešku za sebou poslední jednání tohoto turbulentního roku, který se nesl ve znamení růstu úrokových sazeb. Ty vystoupaly po dnešním rozhodnutí o 100b. na 3,75 % a jsou tak nejvýše od léta 2008.

Kvůli dnešnímu prudkému utažení měnových podmínek dojde pro domácnosti k dalšímu zdražení hypoték a spotřebitelských úvěrů. To se nejspíš negativně projeví v koncové spotřebě a v nižších tržbách maloobchodníků.

Zdražování úvěrů se nevyhne ani firmám. Těm se zvednou náklady na obsluhu provozních úvěrů, a především na úvěry financující investiční projekty. Ty se mohu kvůli tomu oddálit nebo je firmy mohou celé škrtnout. To do budoucna představuje hrozbu nižšího výkonu celé ekonomiky.

ČNB se snaží zkrotit inflaci, která v listopadu vyskočila o 6 %. Podstatná část jde však na vrub externím faktorům, se kterými ČNB nic nezmůže jako jsou cena ropy na světových trzích, problémy v mezinárodní dopravě a zdražování cen vstupů do výroby ze zahraničí. Domácí vliv roztáčející inflaci je především expanzivní fiskální politika předešlé vlády. Ten může omezit nová vláda a její státní rozpočet, který bude více respektovat stav veřejných financí a jehož schodek bude nižší.

Jelikož je dnešní zvýšení sazeb nad očekávání prudké, koruna reaguje bezprostředním posílením pod hladinu 25,20 EURCZK.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.