ČNB podle odhadů zvedla sazbu na 0,75 %

Česká národní banka dnes podle očekávání zvedla základní 2T REPO sazbu z 0,50 % na 0,75 %. Jedná se o druhé zvýšení sazeb v tomto roce a zdá se, že nebude poslední.

ČNB je jedna z prvních centrálních bank, která přistoupila ke zvýšení sazeb a rozhodla se tak zakročit proti rostoucím cenám. Vývoj inflace je hlavním důvodem proč ČNB utahuje měnovou politiku. Ještě loni v únoru ceny rostly tempem 3,7 % a v červenci 2020 o 3,4 %. Letos v dubnu to bylo již o 3,1 % a poslední čísla o růstu cenové hladiny v ČR za červen ukázala na tempo 2,8 %. I přes postupné snižování tempa růstu cen je míra zdražování stále silná a centrální bankéři musejí konat. Dnešní rozhodnutí o zvýšení sazeb bylo plně do kurzů započítáno a koruna na něj téměř nereaguje a drží se v blízkosti 25,43 EURCZK.

Do konce roku nás čekají další tři zasedání ČNB a je pravděpodobné, že sazba půjde letos ještě jedenkrát vzhůru, což by mělo inflaci stlačit alespoň pod 2,5 %. Rostoucí ceny představují hlavní obavu spotřebitelů. Ještě koncem loňského roku to byla nezaměstnanost a obava ze ztráty zaměstnání. Ta se však drží pod 4 % a masivnější růst nečekáme.

ECB a FED i přes rostoucí inflaci stále sazbu drží v blízkosti nuly a nemění ani hodnotu měsíčních nákupů dluhopisů, což znamená, že rozpohybování ekonomik EMU a USA má z jejich pohledu přednost před zvyšujícími se cenami v ekonomice. ČNB je v tomto smyslu dál a sazbu již zvedá.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.