ČNB zdražila hypotéky a další úvěry nejvíce v historii

ČNB znovu zvedla základní 2T REPO sazbu. Tentokrát to bylo o 1,25  procentního bodu na 2,75 %, což je největší zvýšení sazeb v historii, čímž předčila i nejodvážnější předpoklady. Toto rozhodnutí přichází v době vzrůstajících cen zboží na pultech obchodů. Podle posledních čísel inflace v září meziročně vzrostla o 4,9 %.

Problém zůstává v tom, že pouze banky zemí V4, kromě Slovenska, jelikož to platí eurem, sazby zvyšují. Ostatní světové centrální banky své úroky drží v blízkosti nuly ve snaze podpořit ekonomický růst. ČNB se snaží vyššími sazbami zkrotit inflaci. Ta je však z velké části dovezená. Její zdroj neleží v české ekonomice, proto s ní čeští centrální bankéři mnoho nenadělají. Nepříjemným vedlejším efektem této snahy jsou drahé úvěry.

Vyšší sazby povedou k nižší ochotě firem investovat, jelikož prorůstové projekty mohou být odloženy právě z důvodu příliš drahého financování. Podobně jsou na tom i koncoví spotřebitelé. Ti budou odkládat pořízení zboží dlouhodobé spotřeby právě kvůli vysokým úrokům.

Do konce tohoto roku má ČNB ještě jedno zasedání před koncem roku, kde by měla sazby znovu zvednout. Další utažení měnových podmínek na sebe začátkem roku nejspíš nenechá dlouho čekat, takže cena hypoték a dalších úvěrových produktů dál poletí nahoru.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.