Citfindex už pátý den v řadě roste a přidává více než 1,5 %

Koruna si připisuje zisky vůči všem hlavním měnám, k dolaru je nejsilnější od 11. března a dostává se tak na před koronavirové hodnoty. Euro je k dolaru nejsilnější od října 2018, optimismus na trzích může koruně přinést krátkodobě další zisky.

Na trzích je stále ještě cítit optimismus ze schválení podpůrného balíčku EU a koruna z něj slušně těží. K euru se domácí měna dnes ráno vrátila do blízkosti 26,32 EURCZK a během včerejší seance se k libře podívala hluboko pod hranici 29 GBPCZK.

Ještě začátkem tohoto týdne se koruna k dolaru obchodovala kolem 23,30 USDCZK, ale dnes ráno otevírá už v blízkosti 22,70 USDCZK. Nevýrazné zprávy z USA dolaru podporu nepřinesly a ten se k euru propadá na nejslabší úrovně od října 2018.

Index Citfin, který udává teoretický kurz koruny vůči pěti nejdůležitějším měnám, se z minulého týdne, kdy dosahoval na 25,08 korun, dostal až na včerejších 24,698 CZK. Za pět dní si tedy koruna k hlavním měnám připsala souhrnně více než 1,5 %.

Jestliže se optimismus na trzích udrží a pozitivní náladu z dohody evropských špiček na fondu podpory zemím EU nepřebije jiná informace, může to pro korunu znamenat další krátkodobé zisky. Vzhledem k de facto nulovým sazbám na koruně a ekonomickým číslům z ČR nečekáme, že by si domácí měna silné úrovně udržela dlouhodobě. Po vyprchání lepší nálady na trzích předpokládáme návrat ke slabším úrovním.

Index společnosti Citfin ukazuje, zda česká koruna posiluje, nebo slábne proti pěti hlavním světovým měnám dohromady. Pohyb tohoto teoretického kurzu dobře ukazuje na slábnoucí, nebo rostoucí trend domácí měny. Citfindex říká, jak by vypadal kurz koruny, kdyby její protiváhou byly měny EUR, USD, PLN, GBP, CHF najednou.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.