Citfindex – česká koruna v roce 2020

Česká koruna má za sebou rok plný zvratů a období nízké i vysoké kolísavosti, to vše s mateřským znaménkem C19. Citfindex ukazuje, že vůči koši hlavních měn se koruna z koronaviru téměř zotavila. Klíčové bude očkování doma i v zahraničí, hospodaření vlády a další kroky ČNB.

Abychom si udělali ucelený obrázek toho, jak si stála koruna v průběhu loňského roku, je třeba její hodnotu vyjádřit nikoli vůči jedné měně, ale vůči koši vybraných měn. Index Citfin ukazuje, že rok 2020 koruna odstartovala kolem 24 korunové hladiny. Před zavřením ekonomiky se nacházela dokonce v blízkosti 23,75 CZK. Březnový lockdown jí katapultoval až ke 26,50 CZK. Začátkem června koruna opět nabírala vůči koši měn na síle a dostala až ke 24,50 CZK. Druhá vlna C19 jí v říjnu poslala ke 25,60 CZK, aby se koncem roku podívala až ke 24,30 CZK. Dá se tedy říci, že souhrnně se vůči hlavním měnám koruna téměř vrátila na před koronavirové hodnoty.

Riziko pro další zotavení koruny shledáváme především v následujících faktorech:

  • Rychlost, účinnost a ochota lidí nechat se očkovat
  • Rychlost uvolňování restriktivních opatření vlády do ekonomiky, vč. efektivity dopadu podpůrných programů
  • Hospodaření státu
  • Další postup ČNB – klíčová 2T REPO sazba je na 0,25 %, takže prostor pro další snížení je spíše v teoretické rovinně. Další uvolnění měnových podmínek v podobě kvantitativního uvolnění se nejspíš konat nebude. Mohou přijít přímé intervence, ale za situace vysoké inflace, které česká ekonomika čelí, nejsou příliš pravděpodobné.

Koruna k jednotlivým měnám

V meziročním vyjádření proti euru koruna ztratila téměř 4 %, protože začátkem roku 2020 se pohybovala v blízkosti 25,30 EURCZK. Dnes se drží hodnot o korunu výše. K americkému dolaru si naopak připsala zisky, když za rok posílila o téměř 6 % až k dnešním 21,30 USDZCK. O stejné procento posílila také k maďarskému forintu.

O 3,5 % česká koruna posílila shodně vůči chorvatské kuně, švýcarskému franku a polskému zlotému. Posledně jmenovaná měna se dostala koncem roku pod velký tlak ze strany polské centrální banky, která intervenovala proti zlotému. Ten na to konto oslabil, z čehož těžila mj. i koruna.

Největší meziroční propad zaznamenala domácí koruna proti bulharské měně, vůči které odepsala necelých 6 %. Nejvíce se koruně dařilo proti turecké liře, ke které posílila o neuvěřitelných 24 % z lednových 3,78 TRCZK k dnešním 2,88 TRYCZK.

Index společnosti Citfin ukazuje, zda česká koruna posiluje, nebo slábne proti pěti hlavním světovým měnám dohromady. Pohyb tohoto teoretického kurzu dobře ukazuje na slábnoucí, nebo rostoucí trend domácí měny. Citfindex říká, jak by vypadal kurz koruny, kdyby její protiváhou byly měny EUR, USD, PLN, GBP, CHF najednou.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.