Český zahraniční obchod jde dolů

V září se obchodní bilance ČR dostala opět do červených čísel a jedná se tak už o čtvrtý měsíc v řadě, kdy více dovážíme, než vyvážíme. V září byl deficit ve výši 13,3 mld. koruny, což je od června druhý nejhorší výsledek.

Za pozornost stojí především fakt, že v meziměsíčním vyjádření klesl jak export (o 2,2 %), tak import (o 2 %). Tato nebezpečná kombinace ukazuje zejména na nízkou aktivitu v ekonomice, která je doprovodným znakem zpomalování tempa ekonomiky.

V době ekonomického růstu se díváme na automobilový průmysl, v dnešním situaci se na něj pozornost upíná znovu. V době růstu je toto odvětví akcelerátorem, ale v časech snižování tempa či dokonce poklesu je automobilový průmysl koulí na noze. Závislost ČR na tomto segmentu trhu je fatální. Vzhledem k omezování výroby v automobilkách v souvislosti s nedostatkem vstupů se i v dalších měsících dočkáme podobného scénáře.

Čísla se budou dál propadat, a to se týká jak průmyslové výroby, tak potažmo i exportu a importu. V takovém případě už klesá důležitost samotného salda obchodní bilance, ale je třeba se zaměřit na konstrukci čísla samotného, a především na tempo poklesu vývozu a dovozu.  

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.