Český průmysl v lednu vzrostl o 0,9 %, domácí nové zakázky klesly o neuvěřitelných 23,9 %

Domácí průmyslová výroba v lednu příjemně překvapila solidním tempem meziročního růstu o 0,9 %. Meziměsíčně však klesla o 0,4 %. Klíčové nové zakázky bohužel klesly o masivních 4,6 %.

Naprosto tragicky vyznívá statistika nových zakázek. Zatímco nové zakázky ze zahraničí se zvedly o 5,5 %, ty domácí se snížily o robustních 23,9 %. Odhlédneme-li od faktu, že v lednu 2020 se novým zakázkám velmi dařilo a srovnávací základna je tedy postavena výrazně proti letošnímu číslu, je jasné, že dnešní výsledek jednoznačně ukazuje na destrukci domácí průmyslové výroby. Vypnutá ekonomika nemůže generovat růst vysoké poptávky. V první řadě se to týká odvětví dopravních prostředků, motorových vozidel a zpracování kovů.

Pokud vše půjde hladce a v řádu měsíců postupně dojde k proočkování většiny populace, bude se průmysl v dalším měsíci držet kolem kladné nuly. Počínaje březnem meziročně průmyslová produkce výrazně vyskočí nahoru, nikoli však vlivem lepšící se situace, ale dorazí pouze pozitivní efekt nízké srovnávací základny z roku 2020. Nejdramatičtější bude situace v dubnu. Tento vliv bude postupně vyprchávat a kolem poloviny 2022 budeme vědět, zda se průmysl plně zotavit.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.