Český průmysl v červnu meziročně klesl o 11,9 %

Meziměsíčně naopak vzrostl o 13,4 %. Obě čísla jsou lepší, než jaké čekaly trhy, avšak obzvláště meziroční pokles stále ukazuje na jen velmi postupné zlepšování celé situace.

Nové zakázky šly celkem meziročně dolů o 3,4 %. Klíčové pro českou ekonomiku jsou nové zakázky ze zahraničí, které klesly o 0,1 %, zatímco tuzemské padly o 10,3 %.  

Největší koulí na noze je pochopitelně segment motorových vozidel, který bývá obvykle akcelerátorem, ale v dnešní době představuje hlavní brzdu. Další důležitou složkou je produkce strojů a zařízení, která klesla o 22,6 %. Naopak růst zaznamenalo odvětví zpracování dřeva a dřevěných výrobků, nebo v oblasti farmacie.  

Dnešní výsledek průmyslové výroby jen dokresluje obrázek celé ekonomiky. Oživení je sice znát, ale je velmi pozvolné a bude trvat dlouho, než se situace vrátí na před koronavirové úrovně. Tikající bomba je potenciálně problém na trhu práce až vláda přestane udržovat při životě pracovní místa, která už reálně neexistují. Tito lidé pak budou mít problém najít rychle nové uplatnění, což může z hlediska jejich možnosti utrácet ekonomiku dále brzdit.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.