Česká koruna prolomila 27 korun za euro

Česká koruna se po téměř měsíci vrací pod hladinu 27 korun za euro. Domácí měna má za sebou v posledních dnech velmi zajímavou rallye, kdy se ještě koncem minulého týdne obchodovala za 27,50 EURCZK, aby dnes ráno posílila pod magickou hranici 27 korun za euro.

Důvodů pro posilování domácí měny můžeme najít hned několik.  V první řadě je to klesající riziková averze a tedy zvýšený zájem o riziková aktiva. Do této oblasti zasahují očekávání ve spojitosti s dnešními volbami v USA. Ve druhé řadě jsou to včerejší vynikající data z domácí ekonomiky. Jeden z předstihových ukazatelů, Index nákupních manažerů, dalece předčil očekávání a ukázal na slušně lepšící se tempo situace v českém průmyslu. Tato statistika dopadla dobře i ve většině Evropy. V neposlední řadě se to může okrajově týkat také pozitivních čísel z Česka ohledně nových případů C-19.

Kombinace těchto faktorů stojí za posilováním české koruny i dalších měn regionu. V dlouhodobém měřítku se však mnoho nezměnilo. Na výsledek voleb v USA si můžeme ještě dlouho počkat, počty nakažených nyní jdou dolů, ale skutečné řešení problému v podobě vakcíny je v nedohlednu a hrozba budoucích vládních restriktivních opatření stále trvá, o jejich dopadech do ekonomiky nemluvě. S odezněním lepší nálady na trzích se můžeme dočkat opětovného návratu koruny nad 27 korun za euro v řádu dnů.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.