Česká koruna je nejslabší od začátku roku

Česká koruna se během dnešního dopoledne podívala až ke 25,47 EURCZK. Na této hranici byla naposledy v polovině února, přičemž tehdy atakovala 24,75 EURCZK. Ztratila tedy téměř 6,5 %. Za jejím oslabením nestojí žádná makroekonomická data, ale především obava ze situace kolem koronaviru. Ten způsobuje také ztráty i akciových trh. S&P za poslední týden ztratil 11 % a propadl se až na 2883b. Při velké nejistotě na trzích se běžně investoři přesouvají do „bezpečných“ aktiv, mezi které patří především zlato, které od začátku prosince podražilo o 15 % až na 1690 USD/unci.


Euro posílilo na páru s dolarem až nad 1,1000 EURUSD. Německá vláda včera potvrdila, že je schopna pomoci ekonomice ze speciálního podpůrného fondu. To trhy částečně uklidnilo a umožnilo euru smazat část ztrát mj. i proti koruně.


Nadále platí, že trhy budou velmi citlivé na každou novinku kolem šíření COVID-19. Makroekonomická data jsou nyní na druhé koleji zájmu a rétorická ujištění jednotlivých vlád o odhodlanosti podporovat ekonomiky, budou trhy v dalších dnech vnímána velmi pečlivě. Vysoké volatilitě se nejspíš nevyhneme ani v nejbližších dnech a kurzy se budou pohybovat až o jednotky procent.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.