Česká ekonomika zpomaluje

ČSÚ dnes zveřejnil první odhad vývoje české ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Ta podle dnešních čísel zpomalila svůj růst na 2,3 % meziročně, což je pro trh zklamáním, ten očekával růst o 2,6 %. Oproti druhému čtvrtletí vzrostla ekonomika o 0,4 %.

Dle ČSÚ k růstu přispěla jak domácí, tak zahraniční poptávka. Nejvíce k růstu přispěla spotřeba domácností a vládních institucí. Dařilo se většině odvětví, nejvíce stavebnictví, obchodu a dopravě.

Detailnější strukturu ČSÚ zveřejní až na konci listopadu.

Česká ekonomika tak pokračuje v růstu mírnějším tempem. Otěže namísto zahraniční poptávky převzala tuzemská spotřeba, která těží z rekordně nízké nezaměstnanosti a nebývalého růstu mezd. Na nabídkové straně ustoupil do pozadí automobilový průmysl vlivem několika faktorů  (slabší poptávka ze zahraničí, vysoká srovnávací základna, plné kapacity, komplikace kolem nových emisních norem), ale dobře se daří dalším odvětvím a zejména službám.

Česká koruna zareagovala dalším oslabením na 25,98 EURCZK.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.